Kriptovalute su sve važnije među pojedincima i kompanijama, što je rezultiralo sve širim prihvatanjem aplikacija novčanika za kriptovalute, jer one pojednostavljuju transakcije. Ovi novčanici dostupni su u više različitih oblika i specifikacija. Međutim, svi su oni podložni različitim načinima na koje napadač može iskoristiti ranjivosti i ukrasti novac. Stoga bi pojedinci i kompanije trebalo da budu svesni postojećih napada i protivmera, kako bi se zaštitili. Takođe, programeri moraju biti u toku s mogućim napadima i, što je još važnije, dostupnim odbranama.
Otuda važnog ovog rada, jer sadrži strukturirani pregled identifikovanih ranjivosti novčanika za kriptovalute i taksonomiju napada i odbrana. Za potrebe istraživanja prikupljeni su i obrađeni nalazi iz postojeće literature, kako bi se napravio pregled različitih površina napada, mogućih protivmera i daljeg istraživanja.
Ovakav sistemski pristup pokazuje da postoji velika raznolikost vektora napada, koji su podeljeni u šest potkategorija: Memorija i skladište, Operativni sistemi, Softverski sloj, Mrežni sloj, Blockchain protokol i drugi.
Uočen je veliki jaz između mogućih protivmera i njihovog stvarnog usvajanja.
Na kraju su ponuđene smernice za buduća istraživanja za rešavanje ovog jaza.
Više o tome, vid. Sabine Houy, Philipp Schmid, Alexandre Bartel (2023). Security Aspects of Cryptocurrency Wallets—A Systematic Literature Review. ACM Computing Surveys 56 (1). Izvor >>