Razvoj veštačke inteligencije sve brže napreduje i širi se u sve više oblasti ljudske delatnosti. Iako razvoj alata za podršku pravnoj profesiji koji koriste tehnike veštačke inteligencije traje dugi niz godina, pravnici nešto sporije usvajaju informacione tehnologije u odnosu na druge profesije.
Ovaj rad analizira postojeće tehnike i alate veštačke inteligencije za rešavanje pravnih zadataka i mogućnosti koje oni nude. Alati su kategorizovani na osnovu tipova pravnih zadataka koje rešavaju i tehnika koje primenjuju. Rezultati analize pokazuju da postoje alati koji omogućavaju efikasnu automatizaciju mnogih zadataka koji se često ponavljaju u pravnoj profesiji. Ipak, primećeno je da ove alate obično mogu da priušte samo veće firme i da u manjim firmama većinu poslova pravnici i dalje obavljaju ručno (iako manje firme mogu da imaju najviše koristi od uvođenja u upotrebu ovih alata).
Prikazane mogućnosti automatizacije zadataka u oblasti prava primenom metoda i alata veštačke inteligencije. Analizirani su rezultati istraživanja na ovom polju i gotova softverska rešenja.
U prikazanim rešenjima veštačka inteligencija se pretežno upotrebljava za tumačenje i generisanje teksta napisanog prirodnim jezikom. Ovo je saglasno činjenici da je najveći prodor veštačke inteligencije na polju
pravne informatike postignut upravo primenom tehni ka obrade prirodnog jezika. Sastavljanje pravnih akata je svakako jedan od najizazovnijih zadataka ovog tipa, pa ami autori ovih rešenja napominju da su nad generisanim dokumentima potrebne manje ispravke.
Može se zapaziti da su alati koji su doživeli komercijalnu upotrebu pretežno namenjeni velikim advokatskim kancelarijama i pravnim odeljenjima velikih kompanija. Ovo se može pripisati troškovima za kupovinu i uvođenje u upotrebu ovih alata. Sa druge strane, konkurentnost na tržištu pravnih usluga bi mogla biti presudan razlog zbog kojeg će sve veći broj pravnika početi da koristi ova rešenja. Primena novih poslovnih modela kao što je softver kao usluga (eng. software as a service) mogla bi omogućiti i manjim advokatskim kancelarijama i kompanijama da uhvate korak sa saveremenim informacionim tehnologijama, automatizuju pravne zadatke i povećaju efektnost i efikasnost.
Za sveobuhvatnu analizu o tome koliko su savremena IT rešenja za pravni domen prisutna u nekoj državi trebalo bi usvojiti metodologiju za ocenu zastupljenosti ovih tehnologija. Jedan takav metod je opisan u (Clark, 2020). Jedan od pravaca daljih istraživanja je sprovođenje terenskih istraživanja i analize prodora informacionih tehnologija uopšte i veštačke inteligencije posebno u pravnoj profesiji u Srbiji i regionu. Očekujemo da će veliku ulogu odigrati i strukovna udruženja poput European Legal Technology Association (ELTA, 2019) sa ogrankom u Srbiji. Razultati ovih istraživanja bi identifikovali konkretne zadatke koji se javljaju u pravnoj profesiji, a koji se mogu automatizovati primenom tehnika i alata opisa nih u ovom radu.
Vid. M. Marković, S. Gostojić, D. Inđić, “Veštačka inteligencija i pravo: Pregled tehnika i alata za automatizaciju zadataka”. Izvor >>