
David Carlisle
Potpredsednik za politiku i regulatorne poslove u kompaniji Elliptic
Tokom protekle decenije, ekosistem sajber kriminala se sve više oslanjao na kriptovalute kao metod za generisanje nezakonitih prihoda i pranje sredstava.
Na primer, rensomver grupe su prikupile preko milijardu dolara u kriptovalutama pokretanjem napada na kritičnu infrastrukturu širom sveta, dok su neprijateljske nacionalne države, poput Severne Koreje, učestvovale u sajber krađi kriptovaluta kako bi izbegle međunarodne sankcije. Ovi sajber kriminalni akteri su u mogućnosti da peru sredstva kroz široku mrežu saučesnika na berzi kriptovaluta, podzemnih usluga pranja novca i inovativnih finansijskih platformi u pokušaju da prikriju svoj profit od organa za sprovođenje zakona.
Shodno tome, stručna i akademska javnost u prostoru sajber bezbednosti moraju da budu svesni načina na koje se kriptovalute mogu koristiti za održavanje ekosistema sajber kriminala. Ovo zahteva razumevanje kako se kriptovalute i blokčejn tehnologije razvijaju i način na koji promene u tehnološkim inovacijama oblikuju kriminalno ponašanje. Samo kroz razumevanje ukrštanja sajber kriminala i kriptovaluta zainteresovane strane u javnom i privatnom sektoru mogu da razviju adekvatne odgovore s ciljem ometanja sajber kriminalnih aktivnosti kao što je rensomver, koji imaju razoran uticaj na društvo.
Zbog toga sam napisao knjigu posvećenu razumevanju veze između kriptovaluta i ilegalnih aktivnosti: The Crypto Launderers: Crime and Cryptocurrencies from the Dark Web to DeFi and Beyond, koju je Wiley objavio u decembru 2023. godine. U njoj istražujem pojavu ekosistema sajber kriminala koji sve više koristi kriptovalute, sa ciljem da pomognem praktičarima u oblasti sajber bezbednosti i srodnim poljima da razumeju ovaj fenomen koji se razvija. Od uspona rensomvera do eksplozivnog rasta hakovanja, The Cripto Launderers opisuje kako su sajber kriminalci prikupili milijarde dolara profita u kriptovalutama i kako su razvili nove i sofisticirane metode za pranje prihoda od sajber kriminala kroz ekosistem kriptovaluta.
The Cripto Launderers takođe detaljno istražuje odgovore koje su razvili javni i privatni sektor u protekloj deceniji u pokušaju da poremete sajber kriminal omogućen kriptovalutama. Centralni deo ovog napora bila je mogućnost praćenja sredstava preko blokčejna, što može da omogući otkrivanje i zaplenu prihoda od kriminala u kriptovalutama. Knjiga takođe razmatra druge odgovore javne politike – kao što su korišćenje ekonomskih sankcija i širenje regulatornog perimetra oko kriptovaluta – koji se koriste da bi se pokušao suzbiti sajber kriminal omogućen kriptovalutama. Knjiga se završava pogledom u budućnost, sa ciljem da se razume kako bi nove tehnologije, kao što je uspon metaverzuma, mogle oblikovati sajber kriminal i pranje novca.
Više o knjizi:
- The FinTechnologist Podcast >>
- ACAMS Interview >>